Lancimi i Projektit


NJOFTIM PËR MEDIAT DHE SHTYPIN
Ceremonia e Hapjes së Projektit:
 POP 2015 – PËRBALLJA E OFERTAVE POLITIKE!
Fushatë informimi mbi platformat politike dhe forume publike gjatë Zgjedhjeve Lokale 2015
Në datën 5 Shkurt 2015, ora 15.30, në Tirane, u zhvillua ceremonia e hapjes së projektit POP 2015.

Kohët e fundit, organizatat e shoqërisë civile në Shqipëri kanë ndërmarrë shumë iniciativa për rritjen e pjesëmarrjes së publikut ne vendimarrje përmes krijimit të mekanizmave konkrete të dialogut ndërmjet qytetarëve dhe autoriteteve lokale për të avokuar dhe monitoruar angazhimet në interes të publikut të gjerë. Edhe pse këto iniciativa kanë rezultuar shumë efektive, dhe përpjekjet e organizatave të shoqërisë civile për t’i përhapur ato kanë qenë të shumta, është e nevojshme përfshirja e një numri më të madh aktoresh në këto procese, në të mirë të konsolidimit të demokracisë dhe forcimit të shtetit ligjor në vend.

Proceset zgjedhore janë mundësi e shkëlqyer për të rritur pjesëmarrjen e publikut në vendimarrje dhe kërkesat e tij ndaj kandidatëve politikë për të mundësuar që këta të fundit të orientojnë programet e tyre politike ndaj nevojave dhe prioriteteve të qytetarëve.

Duke qenë se jemi ne një vit elektoral, rrjeti i organizatave të shoqërisë civile, me mbështetjen e Olof Palme International Center Shqipëri (“OPIC”), dhe mbështetjen financiare të Qeverisë Suedeze, ka ndërmarrë realizimin e një projekti për zgjedhjet lokale 2015; “POP 2015 – Përballja e Ofertave Politike”, inicitaivë kjo që ka për qëllim nxitjen e pjesëmarrjes dhe angazhimit të qytetarëve gjatë zgjedhjeve lokale 2015.

Kjo nismë synon mobilizimin e qytetarëve, veçanërisht të rinjve dhe grave, për të identifikuar nevojat dhe prioritetet e komuniteteve në qytetet, Tiranë, Kamëz, Kukës, Shkodër, Vlorë, Durrës, Pukë, Lezhë, Fier dhe Korçë, përmes organizimit të fokus grupeve të ndryshme me qytetarë.

Prioritetet e dala nga takimet do të jenë objekt i një “Kontrate Sociale” që do të nënshkruhet në çdo qytet, ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve të secilës parti politike që garojnë për zgjedhjet lokale 2015.

Detyrimet e ndërmarra nga kandidatët politikë sipas kontratës sociale do të jene objekt i monitorimit nga partnerët e projektit, pas përfundimit të proçesit zgjedhor.

Nënshkrimi i kontratës sociale do të bëhet në 10 forumet  publike që do të organizohen në qytetet e projektit me pjesëmarrjen e qytetarëve, veçanërisht të rinjve dhe grave, dhe politikanëve. Forumet publike do të paraprihen me publikimin e dokumenteve të platformave politike të partive garuese si dhe lajmeve zgjedhore në një faqe interneti online dhe në rrjetet sociale dedikuar projektit.

Në këto forume publike, kandidatët dhe përfaqësuesit e forcave politike do të kenë mundësinë për të prezantuar programet e tyre, të mbrojnë avantazhet e këtyre programeve dhe për të dialoguar me pjesëmarrësit – të rinj, gra, qytetarë, shoqëria civile, dhe aktorë të tjerë, të cilët pasi janë njohur më pare me platformat politike do të ketë mundësinë për të bashkëvepruar direkt me kandidatët, t’i drejtojnë atyre pyetje të veçanta, ose të kërkojnë sqarime për çështje të caktuara.

Forumet do të jenë publike me rreth 120 pjesëmarrës per cdo takim; të hapura për mediat edhe për transmetim live. Debatet do të filmohen dhe do të shfaqen më tej në kanalin e dedikuar projektit në Youtube. Moderatori në këto forume do të jetë Z. Blendi Salaj, i cili është një gazetar i njohur dhe aktivist i shoqërisë civile prej shume vitesh.

Organizatat partnere ne projekt:

Shoqata për Integrimin e Zonave Informale

CRCA Shqipëri / Lidershipi i të Rinjve të Tiranës

Lëvizja Mjaft!

Qendra e Zhvillimit të Shoqërisë Civile Durrës

Organizata Epoka e Re

Intelektualët e Rinj, Shpresë

Komiteti Rinor Lezhë

Qendra Lëvizja Rinore Pukë

Qendra për Progres Rinor

Qendra Rinore Vlorë

Qendra Shqiptare për Popullsinë dhe Zhvillimin

You may also like

1,871 thoughts on “Lancimi i Projektit

 1. I simply want to mention I am just beginner to blogging and site-building and actually savored you’re web page. More than likely I’m want to bookmark your site . You absolutely have remarkable articles and reviews. Kudos for revealing your web site.

 2. Hello very cool website!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally¡KI am satisfied to seek out numerous useful info right here within the publish, we’d like work out more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 3. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site 🙂

 4. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great information being shared freely out there.

 5. Interesting article. It is unfortunate that over the last 10 years, the travel industry has already been able to to take on terrorism, SARS, tsunamis, influenza, swine flu, as well as first ever entire global recession. Through it all the industry has proven to be strong, resilient in addition to dynamic, locating new solutions to deal with misfortune. There are generally fresh troubles and the possiblility to which the field must all over again adapt and act in response.

 6. obviously like your web-site however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will surely come again again.

 7. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 8. you’re in reality a excellent webmaster. The website loading velocity is incredible. It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent task in this matter!

 9. My husband and i ended up being absolutely lucky that Emmanuel managed to carry out his web research through your precious recommendations he discovered from your very own web pages. It’s not at all simplistic to just always be making a gift of points that many the rest have been selling. We keep in mind we need the blog owner to give thanks to because of that. The illustrations you’ve made, the simple blog navigation, the relationships you can give support to engender – it is many superb, and it’s really leading our son and us reckon that that article is cool, and that is really vital. Thanks for everything!

 10. Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish extraordinary. Fantastic job!

 11. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write concerning here. Again, awesome website!

 12. I have to show some appreciation to this writer just for rescuing me from such a issue. After exploring through the world-wide-web and obtaining proposals which were not productive, I thought my life was well over. Existing without the presence of solutions to the difficulties you’ve sorted out through your article content is a crucial case, and the kind that might have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t come across your blog. Your own ability and kindness in dealing with all the stuff was priceless. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a solution like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks so much for the skilled and sensible guide. I won’t be reluctant to propose your web blog to anyone who should get direction on this situation.

 13. One thing is that when you’re searching for a student loan you may find that you’ll want a co-signer. There are many situations where this is correct because you will find that you do not possess a past credit score so the loan provider will require that you’ve someone cosign the credit for you. Good post.

 14. you are in point of fact a just right webmaster. The website loading pace is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you’ve performed a wonderful process on this subject!

 15. With almost everything which seems to be developing throughout this particular subject material, your viewpoints happen to be quite stimulating. Nevertheless, I appologize, but I can not give credence to your whole idea, all be it exciting none the less. It looks to everyone that your remarks are generally not completely validated and in actuality you are generally your self not really wholly certain of your point. In any event I did take pleasure in looking at it.

 16. Will you mind generally if I mention a couple of your blogposts providing that I give you credit and even sources returning to your web sites? My web-site is in the similar market as your own and my users will profit from several of the help and advice your site offer in this article. Please be sure to let me know if it is okay for you. Kind regards!

 17. I must express my love for your kindness in support of individuals who require assistance with in this area of interest. Your real commitment to passing the message along had become pretty advantageous and have always enabled guys just like me to achieve their endeavors. Your personal invaluable useful information indicates a lot a person like me and further more to my mates. Thanks a lot; from each one of us.

 18. I beloved up to you will obtain carried out proper here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nevertheless, you command get bought an edginess over that you would like be handing over the following. in poor health unquestionably come more before once more since exactly the same just about very incessantly inside of case you shield this hike.

 19. You were very interesting.. But sadly I didnrrrt accept them much :/ Although I may disagree I still support you as how confident happen to be on your writing lol

 20. 9Lpvow to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please

 21. Somebody essentially lend a hand to make significantly articles I’d state.

  This is the first time I frequented your web page and to this point?
  I amazed with the analysis you made to make this particular
  submit incredible. Magnificent task!
  canadian pharmacies online (Glen) canadian pharmacies online

 22. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this in my hunt for something relating to this.

 23. Hello my loved one! I wish to say that this post is amazing, nice written and
  include almost all significant infos. I’d like to look more posts like this .

  kratom drug test kratom stomach pain

 24. Hi, Neat post. There’s an issue with your web site in web explorer, could test this?
  IE still is the market chief and a good component to people will pass
  over your wonderful writing because of this problem.

  buy kratom us buy kratom us

 25. It’s amazing to pay a quick visit this site and reading the views of all mates regarding this piece of writing, while I am also keen of getting familiarity.

  how to make kratom tea how to make kratom tea

 26. Simply wish to say your article is as astounding. The clarity to your publish is just cool and i can suppose you are a professional in this subject.
  Fine along with your permission allow me to take hold of your RSS feed to keep up to date
  with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding
  work.
  kratom walgreens kratom capsules for sale; buykratomonline.space,

 27. Hmm it looks like your site ate my first comment
  (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote
  and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I
  as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any helpful hints for newbie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.
  1win 1win букмекерская контора

 28. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks! sertraline.